O mně

Poprvé jsem se setkal s oceňováním nemovitých věcí před lety na přednášce pro realitní makléře, kterou pořádala Asociace realitních kanceláří ČR a přednášející Ing. Bedřich Malý, viceprezident české komory odhadců majetku se nám snažil za jedno odpoledne vysvětlit jednotlivé metody stanovení obvyklé, obecné anebo jinak tržní ceny nemovitosti. Byla to taková rychlopřednáška, která ve mně zanechala spíše údiv a mnoho nezodpovězených otázek. Kolegové realitní makléři se jen na sebe zmateně dívali a na závěr pan inženýr položil otázku, zda se chceme na něco zeptat a ta chvilka ticha ve mně jen zanechala údiv. Chtěl jsem se ho zeptat jen jestli by to nemohl vysvětlit znovu, že jsem nerozuměl ničemu, ale trapnost před kolektivem mě zastavila.

Nicméně jsem se ihned po přednášce začal pídit na netu, co mohu a jak se mohu stát odhadce s vázanou živností na oceňování nemovitostí. Mě jako realitního makléře podmínky poměrně zarazily. Dobré bylo, že jsem měl základ – ano – vystudoval jsem kdysi VŠE. Byl to základ, který mě umožňoval se přihlásit na 4-semestrální specializační studium, které pravidelně pořádá Ústav oceňování majetku na VŠB-TU v Ostravě, spadající pod Ekonomickou fakultu VŠB-TU, kterou vede pan ředitel Ing. Vladimír Kulil. Pan ředitel mě mile ihned přijal a vysvětlil, že mě opravdu za dva roky studia naučí, jak správně stanovit cenu nemovitosti. Cože dva roky? Takže pokud dobře počítám, tak abych byl realitní makléř, který umí správně stanovit tržní cenu, musím studovat na vysoké škole minimálně 6 let. No mazec. Zaplatil jsem kurzovné a hurá studovat. Po dvou letech se mi podařilo úspěšně složit závěrečné zkoušky a obájit závěrečnou práci, která obsahovala administrativní a tržní ocenění rodinného domu.

K dnešnímu dni 5. 3. 2020 se ze mě stává odhadce nemovitostí (raději tomu říkám makléř oceňování nemovitostí, protože odhaduje ceny nemovitostí kdejaký realitní makléř) s několika vázanými živnostmi:

  1. Abych mohl oceňovat nemovitosti, musím minimálně 6 let studovat VŠ a pak jsem teprve mohl získat vázanou živnost – oceňování majetku nemovitostí.
  2. Abych mohl dělat realitního makléře, stačí mi jen ta vysoká škola a nemusím mít praxi – a pak jsem si včera mohl vyřídit další vázanou živnost – realitní zprostředkování.
  3. A abych mohl klientovi vypracovat daňové přiznání k dani z bytí nemovitosti a řádně mu spočítat porovnávací hodnotu musím mít další vázanou živnost – účetní a daňové poradenství. Tak tady musím mít VŠE a k tomu ještě 3 roky praxe.

No prostě u mě nemáte dva v jednom, ale rovnou tři!!!

 

Ing. Martin Sasínek
makléř realit a oceňování

Ing. Martin Sasínek

Dům